Burun Estetiği Ameliyatlarında Trendler Değişiyor

Genellikle kendimizi iyi hissetmek ve estetik bir görünüme sahip olmak için burun estetiği ameliyatlarına başvursak da, son dönemde yayınlanan bilimsel makaleler, burun ameliyatı olan insanların, azımsanamayacak kadar büyük bir bölümünün asıl amacının, yalnızca estetik görünümlü bir buruna sahip olmaktan çok daha fazlası olduğunu kanıtlıyor…

Türkiye’de En Fazla Burun Ameliyatı Yapılıyor

Türkiye’de en sık yapılan estetik ameliyatlarının başında burun estetiği ameliyatı geliyor. Son yıllarda toplum yapımızın gözle görülür bir şekilde değişkenlik göstermesi ve beğeni kriterlerimizin de beraberinde farklılaşması nedeni ile birlikte Türkiye’de gerçekleştirilen estetik ameliyatlarında ciddi bir artış olduğu gözlemlendi.

Yapılan estetik ameliyatlarda da ilk sırada burun estetiği ameliyatı kendisine yer buluyor. Burnumuzun yüzümüzde en çok dikkat çeken organların başını çekmesi ve yüzümüzün tam da odak noktasında, yani ortasında bulunması, tercihlerde burun estetiğinin öne geçmesine neden oluyor.

Artık Burun Ameliyatı Olmak Eskiye Oranla Daha Kolay

Teknolojinin gelişmesi, yeni tekniklerin uygulanması, özellikle internet aracılığı ile insanların bilgi birikiminin ciddi bir oranda artış göstermesi ve hastane standartlarının yükselmesi, burun estetiği ameliyatlarını hem biz doktorlar hem de hastalar için daha avantajlı ve kolay hale getirdi.

Fakat yine de bir ameliyat ve burada dikkat edilmesi gereken en önemli detayların başında, ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun alanında uzman ve deneyimli olması geliyor.

Ancak her alanda olduğu gibi, bu alanda da suistimale açık noktalar var. Hastalar, ameliyat öncesi karar sürecinde iyi bir doktor arayışına girmeli ve bu araştırma sırasında da tüm iletişim kanallarından yararlanmalılar. Çünkü bu dönemde bilgiye ulaşmak, geçmişe nazaran çok daha kolay. Bunun yanında tercih ettikleri doktor ile de sıkı bir iletişim kurarak, isteklerini doktorlarına detaylıca anlatmalılar.

Nefes Alma Sorunu Önem Taşıyor

Algı bu yönde olmasa da, birçok hasta burun ameliyatlarına sağlık problemlerinin giderilmesi için başvuruyor. Bize gelen hastaların birçoğu nefes alma sorunu yaşadıklarını belirtiyor. Yapılan analizler sonucu, nefes alma zorluğunun genellikle kemik eğriliği, et büyümesi gibi problemlerden kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Biz de gerekli planlamaları yaparak, hastalarımızın daha sağlıklı ve nefes alabilen burunlara kavuşmasını sağlıyoruz.

Burundan sağlıklı nefes alınmaması, günlük aktiviteler sırasında zorlanmalara ve özellikle gece horlamalara ve yeterince dinlenememeye bağlı olarak  ileri dönemlerde kalp, akciğer yada beyin hastalıkları gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Ayrıca bu sorun; ağız kokması, koku alma ardından tat alma duyusunda bozulmalara sebep olabiliyor. Burun estetiğiameliyatları sadece estetik kaygıyla değil, sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla da yapılıyor. Bazı hastalar, sadece burun şeklinin rahatsızlığından dolayı gelmelerine rağmen, burunlarında farkına varmadıkları fonksiyonel problemler olduğunu öğreniyorlar.

Yaş Aralığı Estetik Tercihlerini Etkiliyor

Ameliyat tercihleri, yaş aralıklarına göre değişiklik gösterebiliyor. 40 yaş ve üzerinde olan grup, daha çok gençleşmeye yönelik estetik uygulamalarını tercih ederken, 18-30 yaş aralığındaki hastalar burun estetiği ameliyatı olmak istiyor. Biz de tüm cerrahi uygulamalarımızda, tüm süreçlerin sorunsuz geçmesi için; yaşa, cinsiyete, hastanın isteğine göre detaylı bir planlama ile yola çıkıyoruz.

Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen Hakkında;

Ankara’da doğan Doçent Dr. Ozan Seymen Sezen, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olarak tıp doktoru oldu. 1996 yılında tıpta uzmanlık sınavını kazanarak Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi (KBB-BBC) İhtisasına başladı. Uzmanlık eğitimi sırasında kulak, burun, boğaz, boyun ve yüz bölgesinin anatomisi, hastalıkları ve cerrahisi hakkında çalışarak, tecrübe kazandı.

1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bu alanda ihtisas veren üniversiteler içinde en iyi eğitim programına sahip kliniklerden biri olarak kabul edilen Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB-BBC kliniğinde çalıştı. 2000 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayarak, Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı oldu.

Bu tarihten sonra Başasistan (Eğitici Uzman Dr.) olarak onlarca Kulak Burun Boğaz Uzmanı’nın Bilgi ve ameliyat tekniklerini geliştirerek yetişmelerine katkısı oldu. 2010 yılında Kulak Burun Boğaz yeterlilik sınavını vererek yeterlilik belgesi aldı. 2012 yılında sınavlarını vererek Kulak Burun Boğaz Hastalıkları doçenti oldu.

2012 yılında yazılı ve sözlü sınavlar sonucunda “Avrupa Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Yeterlilik” belgesini almaya hak kazandı. 2014 yılında Yüz Plastik Cerrahi Okulu olarak adlandırılan ve 1 yıl süren “Yüz Estetik Cerrahi” eğitimini tamamladı.

About the Author :

Leave a Comment

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH