Burun Estetiği Rinoplasti

Rinoplasti, burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan bir uygulamadır.Genellikle genel anestezi altında yapılır. Aynı anda burun tıkanıklığına çözüm üretmek için septoplasti (Burun kıkırdağındaki düzensizliklerini çözmek için), alt konka cerrahisi (burun etlerinin cerrahisi) ve sinüzit cerrahisi (Endoskopik sinüs cerrahisi- FESS) ile birlikte uygulanabilir.

Genel sağlık durumu iyi olan 18 yaş üstü kişilerde uygulanabilir. Yaş altı sınırı kızlarda ve erkeklerde yüz gelişimine göre değişiklik gösterebilir. Kişilerin burun muayenelerinden sonra, istekleri öğrenilir ve birlikte bilgisayar analizi yardımı ile kişinin yüzüne uygun burun biçimi belirlenir. Operasyon sonrasında bilinenin aksine ciddi ağrı olmaz. 3 saat sonra sıvı gıdalara başlanılabilir.Göz altlarınada az miktarda şişlik ve morluk oluşur ve 3 gün hafifçe artma eğlimi gösterir 4 günden sonra bunlar gerilemeye başlar.

Hastamız 7. gün burun sırtındaki alçının alınmasının ardından işine dönebilir. Aynı gün dikişler’de alınır, dikişler farkedilir bir iz bırakmaz. 14.gün 2 kontrol yapılır.

RİNOPLASTİ SONRASI

Rinoplasti ameliyatı sonrasında gözlerin altında ve burun kökünde az miktarda şişlik  ve morluk olması doğaldır. Artık özel anestezi tekniklerinin ve lokal anesteziklerin ameliyat sırasında doğru uygulanması sayesinde ameliyattan çıkarken çok az şişlik ve morlukla karşılaşıyoruz.

Bu bölgelerdeki şişlik ve morluk ameliyat sonrası 2-3 gün artma eğlimi gösterir ve çok rahatsız edici olmaz, 4.günden itibaren bunlar azalmaya başlar ve 7-10. günde morluklar, şişlikler ise 10-14. günde yok olur.

Burun Estetiği

Doğuştan gelen estetiksel sorunlar ya da bir kaza sonucu meydana gelen sorunlar nedeniyle burun yapısı normale nazaran çok daha farklı bir şekle sahip olabiliyor. Bu durum hem organın normale oranla daha sağlıksız çalışmasına hem de görsel olarak rahatsızlık vermesine neden olabiliyor. Burun estetiği ise tüm bu sorunları ortadan kaldıracak operasyonlar bütünü olarak tanımlanıyor. Rinoplasti ise urun estetiği operasyonlarında tercih edilen en başarılı yöntemlerden bir tanesidir ve sık sık karşımıza çıkması gayet normal bir durum olarak nitelendiriliyor.

Burun estetiği operasyonlarında yalnızca burun küçültme ya da burnun kemikli yapısının ortadan kaldırılması gibi hamleler yapılmıyor. Bununla birlikte burun büyütme ve burna istenilen şekli verme gibi müdahaleler de söz konusudur. 18 yaşını geçmiş herkes burun estetiği olabiliyor ve yapılacak tetkikler neticesinde burnun ihtiyacı olan operasyon modeli de uzman tarafından belirleniyor. Ameliyat öncesi dikkat etmeniz gereken hususlar, operasyon süreci ve operasyondan sonra hastayı bekleyen süreç de yine doktor tarafından detaylı bir şekilde aktarılacaktır.

Burun estetiği öncesi psikolojik hazırlık da büyük önem taşıyor bu yüzden doktorunuz ile iletişimde olmanız sizlerin lehine bir durum oluşturacaktır.

 

Burun Estetiği Neden Yaptırılır?

 • Kozmetik amaçlı
 • Sağlık sorunları
 • Kemerli yapı
 • Nefes almada yaşanan sorunlar

Burun estetiği ameliyatının genellikle estetik açıdan sorun yaşayan hastalar tarafından talep edildiği düşünülüyor ancak unutmadan belirtmek gerekiyor ki estetik sorunlar, sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor ve kişi nefes alma konusunda güçlük çekiyor. Bu durum gece uykularının bölünmesine, kişinin ağzı açık uyumasına ve bununla birlikte ağız kuruluğu ve ağız kokusuna sebebiyet verebiliyor.

Bu tür sorunları ortadan kaldırmak adına operasyon uygulanabiliyor ve gayet başarılı bir müdahale olduğunu da belirtmekte fayda var. Ülkemizde bu operasyonu sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren çok sayıda cerrah var ve hastanelerin de bu konuda yeterli seviyeye ulaştıklarını belirtmek gerekiyor.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı öncesi dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Kan sulandırıcı ilaçlar, her cerrahi müdahale öncesinde olduğu gibi burun estetiği operasyonu öncesi de terk edilmelidir. Kullandığınız ilaç basit bir aspirin bile olsa bunu doktorunuz ile paylaşmanız gerekiyor.
 • Ameliyat öncesi sigara ve alkol kullanımı da terk edilmelidir ve ortalama 10 gün öncesinden bu içecekleri bırakmalısınız.
 • Ameliyat öncesi beslenme düzeninize dikkat etmeniz daha zinde bir şekilde ameliyata hazır olmanızı sağlayacaktır.
 • Tetkiklerin eksiksiz bir şekilde yapılması ve doktor ile paylaşılması gerekiyor.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı öncesi dönem ne kadar önemli ise, ameliyat sonrası dönem de bir o kadar büyük öneme sahiptir. Doktor ve hasta bu konuda ne kadar çok hassasiyet gösterirse kişinin iyileşme süreci de daha hızlı bir süreci beraberinde getirecektir. Dilerseniz nelere dikkat etmeniz gerektiğine de hep birlikte göz atalım.

 • Ameliyattan hemen sonra sıvı gıda alamıyorsunuz ve 6 saat gibi bir dinlenme süresine ihtiyacınız olacaktır. Bu süre tamamlandıktan ve doktorunuz onay verdikten sonra sıvı tüketimine başlayabilirsiniz.
 • Ameliyat öncesinde olduğu gibi ameliyat sonrasında da alkol ve sigara kullanımından olabildiğince uzak durmanız gerekiyor.
 • Doktorunuz tavsiye etmediği sürece ilaç kullanımını tercih etmeyin.
 • İstirahat etmek için rapor alabilirsiniz ve ağır işlerde çalışıyorsanız iş hayatına dönmek için acele etmeyin.
 • Vücut bu dönemde daha hassas olduğu için daha fazla dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı olacaktır.

Rinoplasti Nedir?

En popüler burun estetiği operasyonlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkan Rinoplasti, profesyonel bir şekilde uygulandığı takdirde burun yapısında belirgin değişikliklere imkan sunuyor. Küçültme, büyütme, burun ucu kaldırma işlemlerinin tamamını kapsayan özel uygulamalardan bir tanesi olduğunu da belirtmekte fayda var. Görsel olarak sorun yaşıyor ya da nefes alma konusunda güçlük çekiyorsanız eğer rinoplasti ile birlikte sizler de bu sorunlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bildiğiniz üzre burun, vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir ve ilk bakışta sezilebildiği için görsel olarak da büyük bir öneme sahiptir. Kemerli burun yapısına sahip olanlar ya da burnunun görsel bütünlüğünden memnun olmayanlar bu uygulama ile birlikte tedavi edilebiliyor. Sağlığınızı etkileyen bir durum söz konusu ise yine rinoplasti uygulaması sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Operasyon hakkında detaylı bilgileri ve merak ettiklerinizi de alt başlıklarda bulabileceksiniz.

Yaş Sınırı Var mı?

Rinoplasti, sorunsuz bir şekilde uygulanabilmesi için 18 yaş sınırını karşımıza çıkartıyor. Bu yaşın altında yer alan bireylerde operasyonun uygulanması sağlıklı olmayacaktır ve zaten bu riski de hiçbir uzman almaz.

yara-izi-giderme

Karar Verme Süreci

Bilgisayarlı sistemler bütünü sayesinde teknoloji de bu operasyon öncesi hem sizlere hem de uzmanlara yardımcı oluyor. Operasyon sonrası nasıl bir burun yapısına sahip olacağınız ve hayal ettiğiniz buruna ulaşıp ulaşamayacağınız da modelleme şeklinde ekranlara yansıyor ve bilgi sahibi oluyorsunuz. Beklentiyi yüksek tutmamak da fayda var çünkü operasyon sonucu tam manasıyla hayal ettiğiniz gibi de olmayabilir. Operasyon ile ilgili yorumların büyük bir kısmı olumlu ve birçok hasta hayal ettiği buruna sahip olduğunu ifade ediyor. Karar verme sürecinde doktorunuz da sizlere yardımcı olacak ve süreç ile ilgili olduğu gibi operasyon sonrası hakkında da tüm detayları sizinle paylaşacaktır. Fiziksel hazırlığın yanı sıra zihinsel hazırlık da büyük bir öneme sahiptir.

Ameliyat Ne Kadar Sürüyor?

Rinoplasti ameliyatı, 2 ila 3 saat sürüyor. Bu süre hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir bu yüzden net bir süre vermek çok da doğru olmayacaktır. Operasyonu gerçekleştirecek olan doktordan daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Açık ve Kapalı Rinoplasti

Burun deliklerinin iç kısmına yapılacak kesiler ile birlikte gerçekleştirilen müdahale, tıp dünyasında kapalı rinoplasti olarak karşılık buluyor. Kolumella olarak bilinen yapı üzerinden bir kesi işlemi gerçekleştirilirse bu operasyon da kapalı rinoplasti olarak adlandırılacaktır. Uygulama modeline karar verecek olan kişi doktorunuzdur ve burnunuzun ihtiyacı olanı da tetkikler neticesinde en kısa sürede belirleyecektir. Rinoplasti ameliyatı oldukça kolay bir ameliyattır ve anestezi destekli olduğu için hem hekim hem de hasta konforu üst seviyededir. Operasyon öncesi hazırlıklar sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde operasyon esnasında da herhangi olumsuz bir durum yaşanmayacaktır.

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyat öncesi dönemde göstereceğiniz hassasiyeti ameliyat sonrası dönemde de göstermeniz gerekiyor. Doktorunuz bu konuda da gerekli uyarıları yapacak ve dikkat etmeniz gereken hususları sizinle paylaşacaktır. Ameliyattan sonraki dönemde 3 hafta süre boyunca sert şekilde sümkürme ya da burna sert bir darbenin alınması kanamaya sebebiyet verebilir. Bu süre zarfında burnun en iyi şekilde korunması gerekiyor. 1 ay süresince spordan ve cinsel ilişkiden uzak kalmanız gerekiyor ve doktorunuz onay verdiği takdirde bu eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. 6 aylık bir iyileşme süreci karşınıza çıkıyor ve bu süre zarfında özellikle sıcak ve soğuk su temasına da ekstra hassasiyet göstermeniz gerekiyor.

rinopilasti-uygulaması

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH