Çene Estetiği

Kişiler, güzel bir profil görünümüne sahip olmak için burun görünüşlerinin önemli olduğunu düşünürler. Bu düşünce genelde doğrudur. Ancak burun ile uyumlu alın ve çene görünümü olmadığında ideal profil görünümü elde edilmez.  Bu durum, burun estetiği için ameliyat olmayı düşünen hastalarımıza bilgisayar destekli analiz yaptığımız sırada, çenelerindeki deformasyonları gösterdiğimizde, hastalarımızı şaşırtmaktadır.

Profil görünümünde çenenin geride olması, burnu daha büyük ve belirgin hale getirir. Kişilere çenelerini de düzeltmeyi önerdiğimizde, hastalarımızda bir çekingenlik görmekteyiz.  Aslında çene ucunu geliştirmeye yönelik yaptığımız mudahaleler, ağrı ve iz bırakma açısından zahmetsiz, sonuçlar ise çok tatminkar olmaktadır.

Çenenin geride olduğu durumlarda, ağzı içinden yada hemen çene altından yapılan 2-3  cm’lik kesilerden  çene ucuna yerleştirilen materyallerle sorun çözülebilir. Bizim güncel olarak kullandığımız yöntem bu bölgeye silikondan yapılmış genişleticiler yerleştirmektir. Bu teknikte istenilen boyda hazırlanmış, dokuda zararlı etkiler yaratmayan protezler, çene ucuna açılan cebe yer değiştirmeyecek şekilde yerleştirilir. Tekniğin avantajı, hastanın uygulamadan memnun kalmadığında istenirse lokal anestezi altında bile  kolayca çıkarılabilmesidir.  Ameliyat sonrasında bu bölgede 4-5 gün sürebilen bir şişlik oluşur, çene altından kesi yapıldıysa dikişler 7. günde alınır. Ameliyat sırasında istenirse çene altındaki yağ birikimlerine liposuction yapılabilir. Hatta boyundaki bantlaşmalar düzeltilebilir. Ameliyat sonrası ağrı, şişlik gibi sıkıntılar az olur ve sonuçtan hastaların çoğu memnun olmaktadır.

boyun-genclestirme

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH